Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG193M010JH0C
MLSG193M010JH0C
Part No.:
MLSG193M010JH0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG193M010JH0C.pdf
Description:
CAP ALUM 19000UF 20% 10V FLATPCK
Capacitance:
19000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
53mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.9 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
2.500 L x 1.000 W (63.50mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)