Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG301M150JA0C
MLSG301M150JA0C
Part No.:
MLSG301M150JA0C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLSG301M150JA0C.pdf
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 150V FLATPACK
Packaging:
Bulk
Series:
MLSG Slimpack
ProductStatus:
Active
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
634mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.6 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.000 W (50.80mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)