Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG301M250JH0C
MLSG301M250JH0C
Part No.:
MLSG301M250JH0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG301M250JH0C.pdf
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 250V FLATPACK
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
605mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
2.500 L x 1.000 W (63.50mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)