Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG361M150EK1A
MLSG361M150EK1A
Part No.:
MLSG361M150EK1A
Datasheet:
ShinYuaMLSG361M150EK1A.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 150V FLATPACK
Series:
MLSG Flatpack
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
388mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
5.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.4 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)