Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG492M030JA0C
MLSG492M030JA0C
Part No.:
MLSG492M030JA0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG492M030JA0C.pdf
Description:
CAP ALUM 4900UF 20% 30V FLATPACK
Series:
MLSG Slimpack
Capacitance:
4900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
30 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
72mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Bi-Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
9.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.7 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.000 W (50.80mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)