Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG501M100EK0A
MLSG501M100EK0A
Part No.:
MLSG501M100EK0A
Datasheet:
ShinYuaMLSG501M100EK0A.pdf
Description:
CAP ALUM 500UF 20% 100V FLATPACK
Series:
MLSG Flatpack
Capacitance:
500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
355mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
5.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.4 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)