Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG632M040EA0A
MLSG632M040EA0A
Part No.:
MLSG632M040EA0A
Datasheet:
ShinYuaMLSG632M040EA0A.pdf
Description:
CAP ALUM 6300UF 20% 40V FLATPACK
Series:
MLSG Flatpack
Capacitance:
6300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
62mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
12.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)