Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG771M100EA0C
MLSG771M100EA0C
Part No.:
MLSG771M100EA0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG771M100EA0C.pdf
Description:
CAP ALUM 770UF 20% 100V FLATPACK
Series:
MLSG Flatpack
Capacitance:
770 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
238mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
6.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.8 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)