Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG791M075JK0C
MLSG791M075JK0C
Part No.:
MLSG791M075JK0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG791M075JK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 790UF 20% 75V FLATPACK
Series:
MLSG Slimpack
Capacitance:
790 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
246mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Bi-Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.000 W (38.10mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)