Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSH161M200JK0C
MLSH161M200JK0C
Part No.:
MLSH161M200JK0C
Datasheet:
ShinYuaMLSH161M200JK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 160UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
MLSH
Capacitance:
160 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Hermetically Sealed
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.000 L x 0.500 W (25.40mm x 12.70mm)
Height-Seated(Max):
1.500 (38.10mm)