Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MMA02040C1000FB300
MMA02040C1000FB300
Part No.:
MMA02040C1000FB300
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
MELF, 0204
Datasheet:
ShinYuaMMA02040C1000FB300.pdf
Description:
RES SMD 100 OHM 1% 0.4W 0204
  • Related Categories
Package/Case:
MELF, 0204
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
MMA - Professional
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.4W, 2/5W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.055 Dia x 0.142 L (1.40mm x 3.60mm)