KEMET MMK10474K100A01L4BULK
MMK10474K100A01L4BULK
Part No.:
MMK10474K100A01L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMMK10474K100A01L4BULK.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Series:
MMK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.512 L x 0.157 W (13.00mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.354 (9.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)