KEMET MMK5823M63J01L4BULK
MMK5823M63J01L4BULK
Part No.:
MMK5823M63J01L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMMK5823M63J01L4BULK.pdf
Description:
CAP FILM 0.082UF 20% 63VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Series:
MMK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.082 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.283 L x 0.098 W (7.20mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)