Cornell Dubilier Electronics (CDE) MMP4W2P2K-F
MMP4W2P2K-F
Part No.:
MMP4W2P2K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMMP4W2P2K-F.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
MMP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.906 W, 0.551 T x 1.575 L (23.00mm, 14.00mm x 40.00mm)