Cornell Dubilier Electronics (CDE) MMP6W1P5K-F
MMP6W1P5K-F
Part No.:
MMP6W1P5K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMMP6W1P5K-F.pdf
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
MMP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.063 W, 0.669 T x 1.535 L (27.00mm, 17.00mm x 39.00mm)