Samtec Inc. MMS-105-02-L-DV-10
MMS-105-02-L-DV-10
Part No.:
MMS-105-02-L-DV-10
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
MMS-105-02-L-DV-10.pdf
Description:
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
Packaging:
Tube
Series:
MMS
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
NumberofPositions:
10
NumberofPositionsLoaded:
9
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
10.0µin (0.25µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.177 (4.50mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C