CUI Devices MPB01-1B54-SB-CAP-WT-D
MPB01-1B54-SB-CAP-WT-D
Part No.:
MPB01-1B54-SB-CAP-WT-D
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaMPB01-1B54-SB-CAP-WT-D.pdf
Description:
SPST, THROUGH HOLE, 5.4 MM PUSH
Packaging:
Bag
Series:
MPB01
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
14mA (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
28 V