CUI Devices MPB02-1C54-R-CAP-BK-D
MPB02-1C54-R-CAP-BK-D
Part No.:
MPB02-1C54-R-CAP-BK-D
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaMPB02-1C54-R-CAP-BK-D.pdf
Description:
SPST, THROUGH HOLE, 5.4 MM PUSH
Packaging:
Bag
Series:
MPB02
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
14mA (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
28 V