Bivar Inc. MPC8-2RD110V
MPC8-2RD110V
Part No.:
MPC8-2RD110V
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYuaMPC8-2RD110V.pdf
Description:
PNL MNT 110V RED 5MM
Packaging:
Bag
Series:
MPC8-2
ProductStatus:
Active
Type:
LampColor:
Red
LensColor:
LensTransparency:
Diffused
Ratings:
Voltage:
110V
Current:
PanelCutoutShape:
Round
PanelCutoutDimensions:
0.31 (7.87mm)
LensSize:
LensStyle:
Round with Domed Top
MillicandelaRating:
20mcd
Wavelength-Peak:
625nm
ViewingAngle:
45°
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)