Nichicon MPH1105100KL
MPH1105100KL
Part No.:
MPH1105100KL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMPH1105100KL.pdf
Description:
FILM CAP CYLINDRICAL AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
MPH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.898 Dia x 1.496 L (22.80mm x 38.00mm)