Bulgin MPI001/28/RD
MPI001/28/RD
Part No.:
MPI001/28/RD
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaMPI001/28/RD.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
50mA (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Round, Button, Flush
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Silver
IlluminationTypeColor:
LED, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
1.85 VDC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
IngressProtection:
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Stainless Steel
PanelCutoutDimensions:
Circular - 19.20mm Dia