Eaton - Electronics Division MPI4020V2-100-R
MPI4020V2-100-R
Part No.:
MPI4020V2-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard, 2 Lead
Datasheet:
ShinYuaMPI4020V2-100-R.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.7A 281 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard, 2 Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
MPI40-V2
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
1.7 A
Current-Saturation(Isat):
2.2A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
281mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
17MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz