Signal Transformer MPI-900-16
MPI-900-16
Part No.:
MPI-900-16
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaMPI-900-16.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 900VA CHAS MT
Packaging:
Bulk
Series:
MPI
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 8V, Series 16V
Current-Output(Max):
Parallel 112.5A, Series 56.3A
PrimaryWinding(s):
Dual, Multiple Taps
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
900VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Terminal Block
Size/Dimension:
133.30mm L x 139.70mm W
Height-Seated(Max):
117.80mm