Cornell Dubilier / Illinois Capacitor MPX154K305E
MPX154K305E
Part No.:
MPX154K305E
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMPX154K305E.pdf
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 305VAC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
MPX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
305V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.709 L x 0.236 W (18.00mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)