Cornell Dubilier / Illinois Capacitor MPX474K305G
MPX474K305G
Part No.:
MPX474K305G
Datasheet:
ShinYuaMPX474K305G.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 305VAC RAD
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
305V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.768 (19.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)