TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MSPM101BS04
MSPM101BS04
Part No.:
MSPM101BS04
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaMSPM101BS04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NC 100MA
Packaging:
Bulk
Series:
MSPM
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Rear
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NC
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
100mA (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
50 V
ActuatorType:
Plunger for Cap
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Solder Turret
IngressProtection:
Features:
Audible Click
PanelCutoutDimensions:
Circular - 6.35mm Dia