Image MSPM101B104 MSPM101C104 MSPM101BS104 MSPM101C1 MSPM101CS1
Part Number MSPM101B104 MSPM101C104 MSPM101BS104 MSPM101C1 MSPM101CS1
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MSPM MSPM MSPM MSPM MSPM
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Standard Standard Standard Standard Standard
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO
SwitchFunction Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom
CurrentRating(Amps) 100mA (DC) 100mA (DC) 100mA (DC) 100mA (DC) 100mA (DC)
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
ActuatorType Plunger for Cap Plunger for Cap Plunger for Cap Plunger for Cap Plunger for Cap
ActuatorMarking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
Color-Actuator/Cap Red Red Red Red Red
IlluminationTypeColor - - - - -
IlluminationVoltage(Nominal) - - - - -
TerminationStyle Solder Turret Solder Turret Solder Turret Solder Turret Solder Turret
IngressProtection - - - - -
Features Audible Click Audible Click Audible Click Audible Click Audible Click
PanelCutoutDimensions Circular - 6.35mm Dia Circular - 6.35mm Dia Circular - 6.35mm Dia Circular - 6.35mm Dia Circular - 6.35mm Dia