Samtec Inc. MTMM-106-03-L-S-150
MTMM-106-03-L-S-150
Part No.:
MTMM-106-03-L-S-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
MTMM-106-03-L-S-150.pdf
Description:
CONN HDR 2.00 6POS
Packaging:
Bulk
Series:
MTMM
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header, Cuttable
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofPositions:
6
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.150 (3.81mm)
ContactLength-Post:
OverallContactLength:
0.302 (7.67mm)
InsulationHeight:
0.059 (1.50mm)