Daburn Electronics MTWA4-48S12
MTWA4-48S12
Part No.:
MTWA4-48S12
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
DC DC Converters
Package:
16-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
ShinYuaMTWA4-48S12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 4 WATTS MEDICAL
  • Related Categories
Package/Case:
16-DIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tube
Series:
MTWA4 (3.5W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
292mA
Power(Watts):
3.5 W
Voltage-Isolation:
5 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Remote On/Off
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
82%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.96 L x 0.57 W x 0.40 H (24.3mm x 14.4mm x 10.2mm)