Nichicon MWS2252150KG
MWS2252150KG
Part No.:
MWS2252150KG
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMWS2252150KG.pdf
Description:
ALUM ELECT CAP CYLINDRICAL AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
MWS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
2500V (2.5kV)
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.433 Dia x 1.063 L (11.00mm x 27.00mm)