Amphenol Anytek ND0970500000G
ND0970500000G
Part No.:
ND0970500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaND0970500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM
Packaging:
Bulk
Series:
ND
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Card Edge
NumberofPositions:
9
PositionsPerLevel:
9
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.197 (5.00mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
8 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
16-26 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C