Cornell Dubilier Electronics (CDE) NLW150-16
NLW150-16
Part No.:
NLW150-16
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaNLW150-16.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 16V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
NLW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.2Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
225 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
258.75 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.400 Dia x 0.880 L (10.16mm x 22.35mm)