Cornell Dubilier Electronics (CDE) NLW250-12
NLW250-12
Part No.:
NLW250-12
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaNLW250-12.pdf
Description:
CAP ALUM 250UF 12V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
NLW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
250 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
12 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.3Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
290 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
333.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.400 Dia x 0.940 L (10.16mm x 23.88mm)