Amphenol Anytek OQ11A5500000G
OQ11A5500000G
Part No.:
OQ11A5500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaOQ11A5500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM
Packaging:
Bulk
Series:
OQ
ProductStatus:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
NumberofPositions:
11
PositionsPerLevel:
11
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.295 (7.50mm)
HeaderOrientation:
Vertical
PlugWireEntry:
TerminationStyle:
Solder
MountingType:
Through Hole
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
20 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C