3M P50E-050S-TG
P50E-050S-TG
Part No.:
P50E-050S-TG
Manufacturer:
3M
Category:
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Package:
Datasheet:
ShinYuaP50E-050S-TG.pdf
Description:
CONN SOCKET 50POS IDC 28AWG GOLD
Packaging:
Bulk
Series:
Pak 50, P50E
ProductStatus:
Obsolete
ConnectorType:
Socket
ContactType:
Outer Shroud Contact
NumberofPositions:
50
Pitch:
0.050 (1.27mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing:
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
FasteningType:
Latch Lock/Eject Hooks
CableTermination:
IDC
WireType:
Ribbon Cable
WireGauge:
28 AWG