Amphenol SSI Technologies P51-1000-A-E-I12-20MA-000-000
P51-1000-A-E-I12-20MA-000-000
Part No.:
P51-1000-A-E-I12-20MA-000-000
Manufacturer:
Amphenol SSI Technologies
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaP51-1000-A-E-I12-20MA-000-000.pdf
Description:
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
MediaSensor™
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
1000PSI (6894.76kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
8V ~ 30V
PortSize:
Male - 3/8 (9.52mm) UNF
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Cable 1'
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C