Amphenol SSI Technologies P51-100-A-B-D-20MA-000-000
P51-100-A-B-D-20MA-000-000
Part No.:
P51-100-A-B-D-20MA-000-000
Datasheet:
ShinYuaP51-100-A-B-D-20MA-000-000.pdf
Description:
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA
ProductStatus:
Active
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
100PSI (689.48kPa)
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
8V ~ 30V
PortSize:
Male - 1/8 (3.18mm) NPT
TerminationStyle:
Deutsch, 3 Pin
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C