Amphenol SSI Technologies P51-200-G-N-I12-20MA
P51-200-G-N-I12-20MA
Part No.:
P51-200-G-N-I12-20MA
Manufacturer:
Amphenol SSI Technologies
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaP51-200-G-N-I12-20MA.pdf
Description:
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
MediaSensor™
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Vented Gauge
OperatingPressure:
200PSI (1378.95kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
8V ~ 30V
PortSize:
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Cable 1'
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C