Amphenol SSI Technologies P51-3000-A-N-I12-5V
P51-3000-A-N-I12-5V
Part No.:
P51-3000-A-N-I12-5V
Manufacturer:
Amphenol SSI Technologies
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaP51-3000-A-N-I12-5V.pdf
Description:
SENSOR 3000PSI 22MM 1.2-20UNF 5V
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
MediaSensor™
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
3000PSI (20684.27kPa)
OutputType:
Analog Voltage
Output:
1 V ~ 5 V
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
8V ~ 30V
PortSize:
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Cable 1'
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C