Amphenol SSI Technologies P51-500-A-A-D-20MA-000-000
P51-500-A-A-D-20MA-000-000
Part No.:
P51-500-A-A-D-20MA-000-000
Manufacturer:
Amphenol SSI Technologies
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaP51-500-A-A-D-20MA-000-000.pdf
Description:
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4-20MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
MediaSensor™
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
500PSI (3447.38kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
8V ~ 30V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Deutsch, 3 Pin
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C