SICK, Inc. PBS-RP015SN1SS0BMA0Z
PBS-RP015SN1SS0BMA0Z
Part No.:
PBS-RP015SN1SS0BMA0Z
Manufacturer:
SICK, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
PBS-RP015SN1SS0BMA0Z.pdf
Description:
SEN PRESS 0-15PSI
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Gauge
OperatingPressure:
15PSI (103.42kPa)
OutputType:
Analog Current, PNP
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±1%
Voltage-Supply:
15V ~ 35V
PortSize:
Female - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
Connector
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C