SICK, Inc. PBT-RP200SN1SS0A5A0Z
PBT-RP200SN1SS0A5A0Z
Part No.:
PBT-RP200SN1SS0A5A0Z
Manufacturer:
SICK, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
PBT-RP200SN1SS0A5A0Z.pdf
Description:
SEN PRESS 0-200 PSI
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Gauge
OperatingPressure:
200PSI (1378.95kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±1%
Voltage-Supply:
8V ~ 35V
PortSize:
Female - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
0°C ~ 80°C