CUI Inc. PDS1-S5-D15-M-TR
PDS1-S5-D15-M-TR
Part No.:
PDS1-S5-D15-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
ShinYuaPDS1-S5-D15-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
PDS1-M (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
-15V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
33mA, 33mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
81%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.60 L x 0.33 W x 0.29 H (15.2mm x 8.3mm x 7.3mm)