CUI Inc. PDSE1-S5-S24-D
PDSE1-S5-S24-D
Part No.:
PDSE1-S5-S24-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaPDSE1-S5-S24-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Series:
PDSE1-D (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
42mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
85%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.50 L x 0.40 W x 0.32 H (12.7mm x 10.2mm x 8.2mm)