Yageo PF1206FRF070R015L
PF1206FRF070R015L
Part No.:
PF1206FRF070R015L
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPF1206FRF070R015L.pdf
Description:
RES 0.015 OHM 1% 1/4W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
PF
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.033 (0.85mm)