Riedon PFC10-1R2F1
PFC10-1R2F1
Part No.:
PFC10-1R2F1
Manufacturer:
Riedon
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
PFC10 (TO-126 SMT)
Datasheet:
ShinYuaPFC10-1R2F1.pdf
Description:
RES SMD 1.2 OHM 1% 25W PFC10
  • Related Categories
Package/Case:
PFC10 (TO-126 SMT)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PFC
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
25W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.472 L x 0.323 W (12.00mm x 8.20mm)
Height-Seated(Max):
0.041 (1.05mm)