Nichicon PHC1255100KJ
PHC1255100KJ
Part No.:
PHC1255100KJ
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaPHC1255100KJ.pdf
Description:
FILM CAP CYLINDRICAL AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
PHC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.5 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.866 Dia x 1.260 L (22.00mm x 32.00mm)