Nichicon PHC1405200KR
PHC1405200KR
Part No.:
PHC1405200KR
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaPHC1405200KR.pdf
Description:
400V, 20UF, 10 PERCENT, AXIAL SW
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
PHC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.3 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.378 Dia x 2.087 L (35.00mm x 53.00mm)