KEMET PHE426KJ4220JR05
PHE426KJ4220JR05
Part No.:
PHE426KJ4220JR05
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaPHE426KJ4220JR05.pdf
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Series:
PHE426
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
220V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.283 L x 0.098 W (7.20mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)