Honeywell Aerospace PPT0300ARN2VA
PPT0300ARN2VA
Part No.:
PPT0300ARN2VA
Manufacturer:
Honeywell Aerospace
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaPPT0300ARN2VA.pdf
Description:
PRESSURE TRANSDUCER
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
300PSI (2068.43kPa)
OutputType:
Analog, RS-232
Output:
0 V ~ 5 V
Accuracy:
±0.05%
Voltage-Supply:
5.5V ~ 30V
PortSize:
Male - 0.13 (3.18mm) Tube
PortStyle:
Barbed
Features:
TerminationStyle:
Connector
MaximumPressure:
600PSI (4136.85kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C